Čajovna: pohodový prostor

Čajovna: pohodový prostor aneb posaďte se, dejte si čaj a povídejte si..

 

  •  10:30 – 13:30 Blok o LGBT rodičovství

Plánujete se svým partnerem nebo svou partnerkou potomky? Chcete se dozvědět o LGBT rodičovství víc? Setkat se s LGBT lidmi, kteří už rodiny založili? Stavte se na Queer Eye! Festivaly Prague Pride a Queer Eye se spojily, aby rozšířily debatu o LGBT rodinách, v nichž vyrůstá už 900 českých dětí.Debatujte se sociální pracovnicí, psycholožkou anebo právníkem, který vám přiblíží právní aspekty LGBT rodičovství. Účast přislíbila i gynekoložka z kliniky asistované reprodukce. O umělém oplodnění se tak dozvíte od opravdového odborníka. A protože rozhodnutí mít děti se netýká jen rodičů, budete mít možnost mluvit o životě dětí z LGBT rodin s dětským psychologem. Vyměníme si názory na to, jak odpovídat na otázky týkající se složení naší rodiny, zkrátka jak lidem vysvětlit, že dva tátové nebo dvě mámy nejsou potíž. Budeme řešit, jak odpovídat na dotazy dětí a důležitých lidí z našeho okolí.Celý rodičovský blok pak zakončíme odpolední panelovou diskuzí na téma LGBT rodičovství se všemi výše zmíněnými odborníky od 14:30.Pokračování v neděli 17. 5.Jak říct ve školce, že vaše dítě má dvě matky? Jak svým rodičům vysvětlit, že budou prarodiči (i když to třeba s ohledem na vaši sexuální orientaci zrovna nečekali a s nadějí na vnoučátka se už loučili)? Přijďte si s námi vše nacvičit na nedělním praktickém workshopu zaměřeném na komunikaci queer rodičovství směrem k našemu okolí. Přihlásit se můžete v sobotu na Queer Eye.Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů.www.fondnno.cz a www.eeagrants.cz

https://www.facebook.com/LGBTrodice

 

  • 14:00 – 15:30  Láska je rodu ženského

Čtení překladů básní z tvorby žen, které psaly ženám.Ukázka: Láska není vše (Sonet XXX) Edna St. Vincent Millay
Láska není vše: nenasytí, nenapojí, neosvěží a neschová tě před deštěm, v moři tonoucí láska nikdy nezachrání: tonou, plavou, tonou, znovu, zas a ještě. S láskou souchotinář nenabere dech, nečistí krev, zlámanou kost nerovná, a se smrtí se druží mnohý z těch, kdo v tuhle chvíli nedostatek lásky má. Kdoví, až jednou přijde těžká  hodina, zdrcená až o úlevu budu žádat, po tom, co bylo, touhou ztrápená budu chtít z nouze za klid lásku prodat, za jídlo třeba směním tuhle krásnou noc. Může se to stát. Ale nevěř tomu moc.
Výběr z básnické tvorby známých i méně známých lesbických básnířek doprovodí jejich portréty a autorské fotografie překladatelky Sylvy Ficové (http://utrzky.tumblr.com).

 

  • 16:00 – 17:30  Kvóty na grilu

Dialogická performance dvou političek k tématu kvót. Obstojí klasická prokvótová argumentace na queer grilu?Anna Kárníková, ČSSD, jedna ze zakladatelek Kongresu žen (www.kongreszen.cz)
Lucia Zachariášová, Strana zelených, sledujte na facebooku

 

  • 18:00 – 19:30  Stárnout (v) teple & Pohřbít vřele 

Stárneme, umíráme, truchlíme. Všichni. Nějak. Jaké to je stárnout, umírat a truchlit, když je člověk lesba, gay, bisexuální nebo trans? Jaká máme přání? I ta poslední? A možnosti? I ty alternativní?
Beseda o předposledních a posledních věcech člověka s prvky funerálního humoru a kreativity. Hostem večera bude ekofunebrácké trio Ke kořenům, které v ČR rozvíjí jedinečnou myšlenku osobitých, kreativních a k přírodě šetrných pohřbů. Jako bonus si odnesete dobrý pocit, neboť zjistíte, že spoustu věcí jste schopni si zařídit sami, zvláště pokud o svých posledních přáních mluvíte se svými blízkými ještě během života. Besedou provází Jolana Novotná, koordinátorka seniorského programu PROUD, z.s. http://www.proudem.cz/starnuti.html

http://ke-korenum.cz/